pátek 30. března 2012

Recenze: Temné dny

Autor: Andrea Cremer
Žánr: YA, fantasy
Díl: Novela k sérii Smečka (má recenze na první díl ZDE)
Počet stran: 80
Rok vydání: 2010
Rok vydání v ČR: 2011
Nakladatelství: bux.cz

Zajímá vás, jak to bylo před tím, než se Shay seznámil s Callou? Chcete zjistit více o něm, jeho životě, tajemném strýčku Bosque i o tom, jaké pocity má z jejich strašidelného rodinného sídla? Právě o tom a mnoha dalších věcech se totiž dočtete v novele k sérii Smečka, která nese název Temné dny (v originále potom Shadow Days). A to díky buxu.cz, který tuto novelu přeložil a poskytl ji volně ke stažení na TOMTO odkaze.

Na Temných dnech se mi líbí to, že jsou určeny jak pro ty, kteří sérii četli a také jako lákadlo pro ostatní, kteří se do série ještě nepustili. Vůbec se tedy nemusíte bát spoilerů a můžete se hned pustit do čtení. "Knížečka" má navíc pouhopouhých osmdesát stran, proto ji máte přečtenou za chvíli.

Otevírá se nám úplně nový pohled na Shaye, protože kniha je právě o něm. O jeho nelehkém životu bez rodičů, častém stěhování ale hlavně o starém a strašidelném rodinném sídle, do kterého se nedávno přestěhoval. V něm totiž bude řešit pár záhad a to dost netradičním způsobem - pomocí facebooku, jeho přátel, blogu a různých videí. Díky těmto věcem kniha ukazuje na svou aktuálnost, protože právě s těmito věcmi se každý z nás může setkat dennodenně ve svém životě. A facebookem to nekončí - v knize naleznete odkazy na existující hudební skupiny (Broken Bells, The Ramones) nebo i aktuální knihy (opravdu jsem s pobavením zírala na zmínku o naší staré známé Katniss Everdeen). Ovšem můžeme se setkat i s věcmi dávno minulými, jako jsou staré příběhy nebo pověsti, stejně tak i knihy. Docela důležitou roli bude hrát například Dante Alighiery a jeho Božská komedie, jež byla do děje zajímavě zakomponována.

O stylu psaní netřeba mluvit, každý ví, že Andrea Cremer psát umí a umí to tak, že si na její styl téměř hned zvyknete. Co mě trošku mrzí je to, že po pěkném rozjezdu se kniha stává zhruba v polovině poněkud monotónní a v podstatě tak pokračuje až do jejího konce. Netřeba se však děsit - právě kvůli tomu jak je tenká, vás tato jednotvárnost ani nestihne začít nudit.

Rozhodně si tedy Temné dny přečtěte, jedná se o zajímavé dílko, které vám ještě více přiblíží celou sérii Smečky i styl Andrey Cremer. Jelikož se mi moc nelíbila právě druhá část knihy, rozhodla jsem se jí dát 3 hvězdičky.

zdroj obrázku obálky: nickyhokniznikoutek.blog.cz
První díl série Smečka si můžete zakoupit ZDE

7 komentářů:

Kelsí, Natt, Bailey řekl(a)...

Já jsem si původně Temné dny přečíst chtěla, ale pak jsem od toho upustila. Asi to bylo tím, že já Shaye tak trochu víc nemusím, takže bych z něj asi byla pořád na nervy. :DD Ale po tvé recenzi možná změním názor a ve volné chvilce si novelu přečtu:)
Kelsí

Lady McFly řekl(a)...

Já sama mám třeba taky víc ráda Rena a Shay mě moc neoslovil. Ale po přečtení Temných dnů jsem si na něj udělala jiný názor a už ho nevnímám jako takového "ňoumu". I když ten Ren prostě pořád vede.. asi nějaký bad-boy komplex či co :D.

Kelsí, Natt, Bailey řekl(a)...

V tom případě mám tenhle komplex taky:D
Kelsí

Houp řekl(a)...

Co? Novela k mé oblíbené smečce a já o tom nic nevím? :D Páni, jsem asi někde zaspala. Doufám, že ji někde vyčmuchám, abych si jí mohla přečíst, i když upřímně, ve Smečce jsem si zamilovala vedlejší postavy než Shaye, toho zrovna moc nemusím. :D

Lady McFly řekl(a)...

Houp, čti ty články pořádně! :D .. V recenzi tam máš hozený odkaz na Temné dny ke stažení ;).

Flash řekl(a)...

K dočtení se hezky dlouho nemůžu dostat, ta knížka na internetu mě pěkně štve, protože mi z toho hned jdou oči kolem =D.
Jinak Shay... JÁ HO NEMÁM TAK STRAŠNĚ RÁDA! :D Jsem prostě zapřísáhlej tým Ren :D. Ale zaujalo mě, že jsi napsala, že je tam zmínka o Katniss :D. Z čirý zvědavosti mě to asi donutí tuhle novelku dočíst :D.

Lady McFly řekl(a)...

Já mám období, kdy jsem líná číst z normální knížky a tak furt jen čučím do noťasu nebo mobilu a čtu ebooky. Pak mně začnou štvát ebooky a na normální knížku bych nedala dopustit :D. Takže elektronická podoba mi až tak nevadila...
Shay mi nevadí, ale jsem taky Tým Ren :D. A o Katniss tam zmínka je - sice malá ale i tak jsem čuměla :D.

Okomentovat